מרות המלצת בג"צ: הממשלה צפויה לאשר בניית גדר הפרדה בבתיר
2014-09-21

למרות הנזק המדיני והסביבתי הצפוי: חוות דעת היועמ"ש מגבה משפטית את החלטת הממשלה לבנות גדר ההפרדה בבתיר

למרות המלצת בג"צ: הממשלה צפויה לאשר בניית גדר הפרדה באתר המורשת העולמי בבתיר; במשרד החוץ מתכוננים לביקורת בינלאומית חריפה

בניגוד להמלצת בג"צ: חוות דעת משפטית מפתיעה של היועמ"ש לממשלה, יהודה ויינשטיין, מסמיכה את הממשלה לאשר סופית את הקמת גדר ההפרדה באתר המורשת העולמי בטראסות בתיר, מדרום לירושלים. בהתבסס על חוות הדעת, המאפשרת את החלטת הממשלה למרות השלכות משפטיות, מדיניות וסביבתיות רחבות היקף, צפויה לאשר הממשלה ביום א' את תוואי הגדר, בהמשך להחלטת הממשלה משנת 2006.

הצעד צפוי להביא לביקורת בינלאומית חריפה כנגד ישראל מצד הרשות הפלשתינית וגורמים בינלאומיים. טראסות בתיר, אתר בן קרוב ל-4,000 שנה, נחשבות לאתר מורשת ייחודי ויחיד מסוגו של שימור חקלאות אדם. בחודש יוני האחרון הכריז ארגון אונסק"ו העולמי על הטראסות כאתר מורשת עולמי. בהצהרת האו"ם נקבע כי "הנוף הפך פגיע בהשפעת תמורות חברתיות, תרבותיות וגאופוליטיות".
בשנת 2012 עתר ארגון הסביבה "ידידי כדור הארץ" לבג"צ, בקריאה לשימור האתר עקב חשיבותו כאתר סביבה ומורשת יחיד מסוגו, ומציאת תוואי חלופי לגדר ההפרדה במקום. לאחר שורת דיונים שערכו שופטי בג"צ בראשות נשיא ביהמ"ש העליון אשר גרוניס בנושא, המליצו לממשלה לשקול מחדש את תוואי הגדר, בין היתר על רקע הכרזת האתר כאתר מורשת עולמי, המחייבת התייחסות מחמירה יותר לשיקולי השימור שלו.

במידה ותאשר הממשלה ביום א' מחדש את תוואי הגדר, צפוי לשוב הדיון לפתח שופטי בג"צ, אשר גרוניס, ניל הנדל ואריה פוגלמן. למרות המלצת בג"צ המקורית לשקול מחדש את תוואי הגדר, ההערכות הן שלאור חוות הדעת המעודכנת של היועץ המשפטי לממשלה, המתחשבת גם בהשלכות המדיניות והסביבתיות החדשות שנוצרו, ימנעו השופטים מקבלת העתירה וביטול חד משמעי של תוואי הגדר.

לדברי גדעון ברומברג, מנכ"ל ארגון ידידי כדור הארץ" אשר הגיש את העתירה לבג"צ ממניעים סביבתיים, "המניעים לאישור הרס האתר, במידה ויאושרר ביום א' בידי הממשלה, תמוהים במקרה הטוב ושערורייתיים במקרה הרע. מדובר באתר ייחודי בקנה מידה עולמי, כפי שנטען הן בידי שורה ארוכה של מומחי שימור עולמיים הן בידי ארגון אונסק"ו, אשר הכיר באתר כאתר מורשת עולמי.

כפי שכבר הוכחנו בבית המשפט – ישנן חלופות קיימות וברורות לתוואי הגדר שמציעה הממשלה. מנגד, הנזק שייגרם לאתר מאישור התוואי הנוכחי הינו עצום. אין עוררין מצדנו על הצורך הביטחוני בתוואי הגדר, אלא על התוואי שהוגדר לה. בדיוני בג"ץ לא הצליחו נציגי משרד הביטחון להסביר מעין נובעת ההתעקשות דווקא על תוואי הזה, שצפוי לא רק להביא להרס אתר חסר תחליף, אלא לנזק מדיני כבד מאוד לישראל.

חשוב להבין שהאסוציאציות בעולם להחלטה ישראלית כזו, של הרס אתר מורשת עולמי עקב בניית גדר הפרדה, ישימו את מדינת ישראל בהשוואה אחת עם אנשי הטליבאן, אשר פוצצו בשנת 2001 את פסלי הבודהא הגדולים בעולם באפגניסטאן - אתר מורשת עולמי מדהים ביופיו - והביאו לסערה ולביקורת בינלאומית חוצת יבשות

אנו קוראים למשרד החוץ ולמשרד להגנת הסביבה להתערב ולהביע התנגדות חריפה למהלך, ומקווים שהממשלה, בראשות בנימין נתניהו, תימנע מצעד שלא רק שניתן להימנע ממנו, אלא יביא אך ורק לנזק לישראל ולאזרחי ישראל, אשר גם יאבדו אתר יחיד מסוגו בקרבת ביתם וגם יאלצו להתמודד עם ביקורת מדינית בינלאומית רחבת היקף".