רקע שינוי אקלים
שינוי האקלים הנו אחד מהאיומים הסביבתיים, חברתיים, והכלכליים הגדולים ביותר שאיתם מתמודד כדור הארץ כיום

התחממות מערכת האקלים היא חד-משמעית, כפי שניתן לראות כיום בעלייה הממוצעת בטמפרטורות האוויר והים. הטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ עלתה ב-0.76 מעלות צלסיוס משנת 1850. מרבית מההתחממות שנוצרה במהלך חמישים השנה האחרונות נגרמה כנראה ע''י הגורם האנושי. בנוסף, שינויי אקלים נקשרים יותר ויותר לאסונות ומגמות סביבתיות המשפיעות על חברות בני האדם.

ארגון ידידי כדור הארץ המזה''ת חקר את ההשלכות של שינויי האקלים במספר ארצות ואיזורים במזרח התיכון: מצרים, ישראל, הרשות הפלשתינית, ירדן, ובארצות נוספות. המחקר התמקד בהשפעה הצפויה של שינוי האקלים עלחברות בני האדם ועל כלכלות, ולהשלכות על הביטחון האישי והיציבות הפוליטית באזור הפכפך זה.

נמצא כי ירידה בכמות המשקעים ועלייה באירועי אקלים קיצוניים עשויות להוריד באופן ניכר את זמינות המים באזור, ולהשפיע באופן שלילי על ייצור המזון ועל הכלכלות השונות. דבר זה עשוי להגביר את המתיחות בין ארצות החולקות מאגרי מים משותפים, וכמו כן עשוי להוביל למשברים אזרחיים ולתנועת הגירה, ובכך לערער את היציבות הפוליטית בארצות אלה.
בנוסף, עליה במפלס הים עשויה להשפיע באופן קיצוני על אזור הסחף של נהר הנילוס במצרים, להוביל להצפה אדירה של אדמות חקלאות ובתי מגורים, ולגרום לזרם פליטים, מחסור במזון והפסדים כספיים.

ממצאים מדעיים מצביעים על כך ששינוי האקלים מתרחש בקצב מהיר וקיצוני יותר ממה שהיה צפוי. לפיכך, רצוי כי כל המאמצים הנדרשים לשיפור המצב, כולל הפחתה משמעותית בפליטת גזי חממה ברחבי העולם ייושמו מיידית, וכי יפותחו ויאומצו בדחיפות אמצעים חברתיים שיקלו את ההתאמה למצב החדש.

מסמכים לקריאה נוספת על שינויי אקלים/התחממות כדור הארץ באזור המזרח התיכון:

מים במזרח התיכון
השפעת ההתחממות הגלובלית על ישראל (עברית)
שינוי האקלים - סכנה ממשית לביטחון המזרח התיכון
ארצות ערב מתעלמות משינוי באקלים: Executive Magazine Lebanon (ירחון לבנוני)
פאנל בין-ממשלתי על שינויי אקלים, דו''ח ההערכה הרביעי על אסיה
פאנל בין-ממשלתי על שינויי אקלים, דו''ח ההערכה הרביעי על אפריקה
מסמך מדיניות ישראל על ההתמודדות עם שינויי אקלים
ממצאים ראשוניים ממחקר ההיתכנות המקדים ליוזמת ברית אזורית מים ואנרגיה

 
כל אחד יכול לתרום את חלקו!
לחצו כאן להיווכח כיצד אתם יכולים לסייע! 
רק דמיינו לכם... במה אתם יכולים לתרום... 22 צעדים פשוטים לחסכון באנרגיה (עברית)

http://foeme.org/uploads/../uploads/projects_pic130.jpg
http://foeme.org/uploads/../uploads/projects_pic130_1.jpg