חינוך סביבתי
בעמוד זה תוכלו למצוא לינק לחומרים חינוכיים ופעילויות בנושא מים חוצי גבולות

רקע: המימד החינוכי בפרויקט מים ושכנות טובה
פרויקט "מים ושכנות טובה" נועד להעלות מודעות לבעיות המים המשותפות בין ישראל, הרשות הפלסטינית וירדן ולשפר את מציאות המים באזור. בתחום החינוך משתמש הפרויקט בנושא המים כפלטפורמה למפגש חיובי בין בני נוער עם קהילות ירדניות ופלסטיניות, ובכך נושא המים מהווה הזדמנות למפגש, היכרות עם הקהילה השכנה.

המסר החינוכי שלנו מבוסס על 4 עקרונות בנושא מים חוצי גבולות:
1. מים הם משאב טבעי נייד: מים זורמים לאורך, על פני ומתחת לגבולות מדיניים.
2. הזכות למים ותברואה היא זכות אדם בסיסית ולא מוצר צריכה.
3. חיוני להבטיח את המשך קיומם של משאבי המים ולהגן על המערכות האקולוגיות.
4. יש ליישב מחלוקות בנושא מים בדרכי שלום ועל ידי גישור בין הצדדים המעורבים.

רקע על הגישה החינוכית של אקופיס מזה"ת בנייר העמדה: "הטמעת ראייה איזורית בחינוך לאקטיביזם חברתי – סביבתי"

אוגדן פעילות מים ושכנות טובה
למטרת העבודה החינוכית בפרויקט "מים ושכנות טובה", כתבנו אוגדן פעילויות רחב, המהווה כלי חינוכי להעברת המסר שלנו לבני נוער. התהליך החינוכי שעוברים בני הנוער נועד להרחיב את מעגלי השייכות שלהם. תחילה במעגלים המצומצמים וכלה במעגלים הולכים ומתרחבים. מרמת הפרט והמשפחה, לרמת בית הספר, לרמת הקהילה ולבסוף היכרות עם מציאות המים בכל האזור הגיאוגרפי, הכולל את הקהילה השכנה. בני נוער העוברים את התהליך החינוכי שלנו מוכשרים כ "נאמני מים", ובני נוער שעברו את התהליך הינם "נאמני מים בוגרים" ואף לוקחים חלק בפעילויות המשך.

להלן קישורים לאוגדן הפעילות בכל שלוש השפות:

אוגדן בעברית
אוגדן בערבית / גירסה ישראלית
אוגדן בערבית / גירסה פלסטינאית
אוגדן בערבית / גירסה ירדנית
אוגדן באנגלית

להלן לינק לקריאות הרחבה לפי הערות השוליים המופיעים באוגדן הפעילות בעברית. כמו כן, חלקים מפעילויות האוגדן מתבסס על קריאת הרחבה בספר המים.

שלבי הפעילות באוגדן לפי פרקים:

פרק 1: מורשת מים. בפרק זה מתחברים בני הנוער לנושא המים חיבור רגשי, ומבינים שכל אדם תלוי בהם לקיום. כמו כן מגלים בני הנוער את החיבור של המורשת שלהם למים. 

פרק 2: מים חוצי גבולות. בפרק זה לומדים בני הנוער על התכונה של מים כמשאב זורם ולפיכך משאב שאינו יודע גבולות. ומכאן יתרונותיו והאתגרים הניצבים בשימורו.

פרק 3: טביעת רגל מימית (Water Footprint). בפרק זה לומדים בני הנוער את ההשפעה של שלהם על המים בין אם בשימוש ובסוגי צריכה שונים, ברמה האישית ועד הגלובלית. כמו כן לומדים להבחין בין סוגי פתרונות שונים לבעיית החיסרון במים.

פרק 4: מים ומערכות אקולוגיות. בפרק זה לומדים בני הנוער על התלות של כל המערכת האקולוגית בזמינות ואיכות המים. פרק זה כולל סיור ומיפוי מפגעי מים בקהילה ולמידה להעברת מסר והובלת קמפיין בקהילה.

פרק 5: מים ושכנות טובה. פרק מסכם שבו בני הנוער לומדים שאין ברירה אלא לשתף פעולה בתחום המים בין קהילות ומדינות שכנות. בפרק זה לומדים בני הנוער את ההזדמנות שמציבים קונפליקטים סביב מים להידברות והיכרות, כמו כן שוברים סטריאוטיפים ולומדים לקבל את השונה. פרק זה מכין את בני הנוער למפגש חוצה גבולות עם הקהילה השכנה ועם קהילות נוספות השייכות לפרויקט.

ספר המים
תכנית הלימודים "ספר המים" פורסם ע"י מט"ח ב2004 ונועד לכתות ו'- ח'. הספר הינו תוצר איכותי וייחודי של שיתוף פעולה בין אנשי חינוך ירדנים, ישראלים ופלסטינים, כחלק מתהליך השלום הרב- צדדי ב1994 ומתורגם לאנגלית, עברית וערבית. הנושאים העיקריים בספר עוסקים במקורות מים, צריכת מים, זיהום מים, חסכון במים והחזון לניהול מקיים של משאב המים. כל הנושאים מוצגים מנקודת מבט אזורית במהותם, היקפם, ותוכנם.

להלן קישורים לספר הלימוד בכל שלוש השפות:
"ספר המים" בעברית
"ספר המים" באנגלית (לינק לא עובד כרגע...)
"ספר המים" בערבית (לינק לא עובד כרגע...)

אוגדן ראשוני משנת 2008
להלן קישורים לאוגדן שהוכן בשנת 2008 ונתן את ההשראה להרחיב אותו לאוגדן של 2013:
אוגדן בעברית
אוגדן בערבית

עבודות של נאמני מים
מצגת שהוכנה על ידי "נאמני המים" מקהילת עבאסן בעזה, הסוקרת את החומר הנלמד "ספר המים" (בערבית). לחצו על השקופיות כדי לראות את האנימציות.
 
מחנות נוער חוצי גבולות הן הזדמנות יחודית ויוצאת דופן לבני נוער "נאמני מים" בפרויקט "מים ושכנות טובה" להכיר את עמיתיהם הפלסטינים והירדנים בפרויקט, ללמוד יחד על סוגיות סביבתיות חוצות גבולות ולפתח שכבת מנהיגות סביבתית צעירה. המפגשים מתקיימים כמה פעמים בשנה בישראל וגם באקופארק של הארגון בירדן. עבור בני הנוער זוהי חוויה מדהימה ומעצימה, הפותחת אופקים חדשים. בלינקים להלן ניתן להתרשם מהחוויה במחנה חוצה גבולות של אקופיס:
- מחנה סביבתי באקופארק שרהביל בין חסנה, ירדן
- מחנה קמפיין סביבתי, אלון תבור, ישראל
- מפגש בין קהילות עמק חפר וטולכרם

http://foeme.org/uploads/../uploads/projects_pic161.jpg
http://foeme.org/uploads/../uploads/14007417790~^$^~Resource_Guide_H_cropped.JPG