ספריית וידיאו
בעמוד זה ניתן לצפות באוסף קטעי וידאו קצרים המציגים את ידידי כדור הארץ המזה"ת בסרטונים שלנו, ובתשדירי חדשות
ידידי כדור הארץ המזה''ת- כללי

אקופיס / ידידי כדור הארץ המזרח התיכון
הסרטון הראשון של ידידי כדור הארץ המזה''ת מתאר את הארגון, את פרויקט "מים ושכנות טובה", ובאופן מיוחד את "נאמני נוער המים" העובדים בקהילות השונות. הסרטון בן ה-14 דקות שצולם בירדן, ישראל, והרשות הפלשתינית, מספק רקע ראוי לסוג העבודה שאנו עושים.

- הקלת המתח בנוגע למאגרי המים במזרח התיכון
תשדיר החדשות השעתי של רשת PBS הציג את ידידי כדור הארץ המזה''ת בכתבה חשובה זו על נושא המים במזרח התיכון. המסר שאנו מעבירים הוא הצורך לחלוק במים באופן שווה בין אוכלוסיות האזור והתועלת שמתקבלת מהגנה משותפת על משאבי המים שלנו. בנוסף, הסרטון מציג את אירוע "הקפיצה הגדולה" שהתקיים בנהר הירדן הדרומי באוגוסט 2010. את כל אלה ניתן לראות ולשמוע בכתבה זו בת שמונה הדקות.

- פיתוח בר-קיימא באגן זיגלב – הסרטון מציג את התפתחות הפארק האקולוגי של ידידי כדור הארץ המזה''ת בקהילת שייח' חוסיין בירדן, וכמו כן את נושאי החרפת ההדלדלות של משאבי המים והקרקע באזור באופן כללי. הסרטון הופק על ידי מתלמד של ידידי כדור הארץ המזה''ת והוא הראשון בסדרת סרטונים בYouTube- שמדגיש את הסכנות הסביבתיות ואת מאמצי ידידי כדור הארץ המזה''ת לקידום פיתוח מקומי בר-קיימא וליצירת תנאים מתאימים לשלום מתמשך באזורנו.

- פרס "סקול" ליזמות חברתית הוענק לידידי כדור הארץ המזה''ת (אקופיס) ב-2009
פרויקט "מים ושכנות טובה" של ידידי כדור הארץ המזה''ת ופארק השלום של נהר הירדן, הוזכרו במהלך טקס הענקת הפרסים. גדעון ברומברג מספר על השפעות העבודה שלנו בקהילות, בצירוף סיפור מפגישת הורים-תלמידים. לחץ על הקישורים למטה כדי להקשיב לשני תסכיתים מפורום "סקול" ב-2010, בהשתתפות מנכ''ל ידידי כדור הארץ המזה''ת, מר גדעון ברומברג.
- קידום השלום ופתרון הסכסוך: תפקיד היזמים החברתיים
- היעדר מים וזכות האדם למים

- שתף את המים - בנה שלום – דיון בן שעה שהתקיים במועצה לענייני העולם (עמותה אמריקאית) ב- 3 באוקטובר 2011. התכנית כוללת את גדעון ברומברג, מנכ"ל ישראלי, ידידי כדור הארץ המזרח התיכון (FoEME) ופאנל מכובד המייצג ארגוני שלום נוספים במזרח התיכון ובחלקים אחרים של העולם.
מר ברומברג הציג אתהדרכים בהן משתמשת FoEME לפתרון בעיות המים במזרח התיכון, ואילו המשתתפים האחרים והקהל הציגו שאלות בנוגע לקושי של קירוב בין עמים ומדינות כדי לנסות ולפתור את הבעיות ביחד.

- עמיתי עולם TEDx אוניברסיטת ייל - גדעון ברומברג מרצה על "מים, שלום והאביב הערבי" באירוע TEDx באוניברסיטת ייל, בקיץ 2011.

- דיון בין השרים גלעד ארדן ושדאד אטילי על מים חוצי גבולות, בהנחיית גדעון ברומברג - דיון סוער התקיים בנושאי מים ב-13 בדצמבר 2011 בכנס הסביבתי באשדוד בין השר להגנת סביבה גלעד ארדן, והשר הפלסטיני למים, ד"ר אטילי. זו הייתה הפעם הראשונה שהשרים נפגשו בפומבי בישראל כדי לדון בנושאים שבמחלוקת בין ישראלים לפלסטינים, כגון הקצאת מים, אחריות לזיהום הנחלים המשותפים, ועוד.

- הברית למען שלום במזרח התיכון (ALLMEP) - וידאו של 7 דקות המתאר את הארגונים השונים הישראליים ופלשתינים שעובדים למען שלום במזרח התיכון. אירגונים אלו הם חלק של "הברית למען שלום במזרח התיכון"; =קואליציה שעובדת בוושינגטון, ארה"ב. הוידאו כוללת מאמציה של ידידי כדור הארץ המזה"ת בבניית שלום ..

מים ושכנות טובה

- חוגגים את נוף הטרסות בבתיר – ידידי כדור הארץ המזה"ת ארגן אירוע בכפר בתיר עם הזמרת הישראלית אחינועם ניני. האירוע תוכנן כדי להדגיש את האיום על הטרסות העתיקות ושיטות העבודה החקלאיות בשטח של נחל רפאים ובתיר, שנמצאות בסכנה כתוצאה מהתוואי המוצע של גדר ההפרדה.
גרסת וידאו מקצועית של אירוע זה ניתן לראות כאן.

- ראיון בערוץ 10 עם מיכל שגיב מידידי כדור הארץ המזה''ת. מיכל מציגה את הפרויקט "מים ושכנות טובה", החמרת מצב ים המלח ונהר הירדן והגישה האזורית שלנו לאתגרים אלה ואחרים הניצבים בפני המדינות השכנות במזרח התיכון. (הסרטון כבד, ולכן יש להיעזר בסבלנות בזמן ההורדה...)

- פלשתינים נגד גדר ההפרדה סרטון בהפקת "אלג'זירה" המתאר את האתגרים הניצבים בפני ואדי-פוכין, ומדגיש את שיתוף הפעולה עם הקהילה הישראלית השכנה - צור הדסה במסגרת פרויקט "מים ושכנות טובה".

- מים ושכנות טובה - סרטון זה הופק עבור טקס "הגלובוס הירוק", ב- 22 באפריל 2010 כאשר הוענק לפרויקט "מים ושכנות טובה" של ידידי כדור הארץ המזה''ת פרס החינוך הסביבתי.

- שלום ירוק במזרח התיכון סרטון שמציג פעילות נוער חוצה-גבולות בקהילתעין גדי, משלב נוער ישראלי, פלשתיני וירדני מפרויקטים דומים ל-"שכנות מים טובה". בסדנה זו, בני הנוער למדו כיצד ליצור אגן ירוק באמצעות תהליך סינון טבעי של מי שופכין. הצעירים חולקים את חוויותיהם מפגישותיהם ומעבודתם עם סטודנטים אחרים מהאזור.

- המאבק למים בגדה המערבית - הסיפור השני בתשדיר החדשותי ששודרב- "ערוץ 24" הצרפתי, ב—17 ביוני 2009, מתאר את מצב המים הקשה בכפר הערבי אל-עוג'ה, אחת מקהילות "מים ושכנות טובה" של "ידידי כדור הארץ המזה''ת". גדעון ברומברג מתראיין ומתאר את המצב.

- כתבת הטלוויזיה בערוץ 1 מסקרת את הסכנות האורבות לכפר החקלאי ואדי פוכין ואת שיתוף הפעולה המיוחד שנרקם בין הכפר לקהילת צור הדסה השכנה.

ים המלח

- מי ים המלח יכוסו על ידי מי ים האדום - בן תומפסון, מחדשות ה BBC מדווח על מפלס המים הנסוג של ים המלח, עם עבאד סולטן מ"ידידי כדור הארץ המזה''ת", ששואל מדוע כמות רבה כל כך של מים מופנית למטרת חקלאות בעוד שהתמורה מועטה כל כך, ומוסר כי צריך לטפל בדליפת המים דרך מערכת הצנרת....

- ארגונים סביבתיים ותעשיות שונות מאזור ים המלח נגד פרויקט תעלת הימים - לפני שימוע שנעשה ע''י הבנק העולמי ביוני 2010, ידידי כדור הארץ המזה''ת ארגן סיור מתוקשר לברכות הניסיוניות של "מפעלי ים המלח" שהצביעו על תוצאות ראשוניות של ערבוב מים מהים האדום ומים מים המלח....

- האדמה שוקעת ככל שים המלח שוקע - משדר מטעם "אל ג'זירה" על הבולענים שמופיעים לאורך חופי ים המלח באזור קהילת גור בירדן.

- ים המלח עדיין שוקע בקצב מהיר - "הנשיונל ג'אוגרפיק" מציג את הסיבות לשקיעת ים המלח, עם איאד אבורדיינה סמנכ''ל "ידידי כדור הארץ המזה''ת", (הסניף בבית לחם) ומר גדעון ברומברג מנהל "ידידי כדור הארץ המזה''ת בישראל.

- תכנית ה- 5 מיליארד דולר: תעלה מהים האדום לים המלח - כתבה מרשת החדשות ABC שכוללת שני סרטונים על האתגרים הניצבים בפני ים המלח, קצב נסיגתו, והפרויקט שנוי המחלוקת להבאת מים לים המלח הידוע בשם "תעלת הימים."

- ים המלח גוסס ומדובר באסון מעשה ידי אדם - גדעון ברומברג מדבר על ים המלח.

- ים המלח גוסס – חדשות BBC - עם גדעון ברומברג, שמדבר על החרפת מצבו של ים המלח.

- ים המלח גוסס - חדשות הערב של CBS - עם גדעון ברומברג שמדבר על החמרת מצבו של ים המלח.

- הרפתקאות ריצ'רד בנגס - ירידה במורד הירדן והחייאת ים המלח (יום 5)
יאהו ביקשה מ-ידידי כדור הארץ המזה''ת להתלוות למסעם של ריצ'רד בנגס וג'ים סלייד לאורך נהר הירדן, ולהצביע על האתגרים הסביבתיים שאיתם נאלץ להתמודד הנהר וים המלח.

נהר הירדן

- ראיון בטלוויזיה הפלסטינית עם נאדר חטיב, המנכ"ל הפלסטיני של FoEME וסגן הפטריארך - ינואר 2013; בעקבות חגיגות ההתגלות בירדן הדרומי, הטלוויזיה הפלסטינית קיימה ראיון בנוגע לנהר הירדן והחשיבות הדתית והסביבתית שלו. הראיון כלל את המחקרים האחרונים של הבנק העולמי ונושאים נוספים הקשורים לפרויקט תעלת הימים.

- ריקוד המים העולמי - ב -25 ביוני 2011, בני נוער מפרויקט "מים ושכנות טובה" של ידידי כדור הארץ המזה"ת הצטרפו ל- Global Water Dance במופע מחול קהילתי על גדות נהר הירדן. ריקוד המים העולמי הוא אירועשמגביר את המודעות לסוגיות מים דרך אמנות ריקוד, וכלל משתתפים מ-33 מדינות מכל רחבי העולם.

- סיפור אהבה מקומי (שיר נהר הירדן) - בני נוער שחיים על גדות נהר הירדן הדרומי - ישראלים, ירדנים ופלשתינים ומשתתפים בפרויקט "מים ושכנות טובה " של ידידי כדור הארץ המזה"ת – שרים יחד שיר שהם עזרו לכתוב, על נהר הירדן ....

- "הקפיצה הגדולה" בנהר הירדן 2010 - סרטון קצר שלנו על אירוע "הקפיצה הגדולה" שהפגיש ישראלים, ירדנים ופלשתינים בנהר הירדן הדרומי, וקורא לממשלות שלנו להגביר את מאמצים לשיקומו.

ערוץ 1 בישראל מדווח על שני דוחות חדשים של ידידי כדור הארץ המזה"ת, שנעשו על נהר הירדן החושפים מידע חדש על מצבו של הנהר ותכנית לשיקום.

- גישור על פני המים (גרסה באנגלית) צולם בישראל ובירדן במהלך שבוע לסדנת עיצוב אדריכלית. אדריכלים ישראלים, ירדנים ופלשתינים, בשותפות בית הספר לאדריכלות ועיצוב של "אוניברסיטת ייל" סיירו ועבדו ביחד עלעיצובים ראשוניים ל"פארק השלום" בנהר הירדן. ניתן לצפות בגרסה האנגלית עם כתוביות בעברית ובגרסה האנגלית עם כתוביות בערבית.

- סרטון קצר, שנעשה ע''י פרופ' סלים עלי, מרצה בכיר ללימודי תכנון סביבה ולימודי אסיה באוניברסיטת ורמונט ומחבר הספר "פארקים של שלום: פתרון לשימור ולסכסוך". הסרטון צולם במהלך ביקורו בפארק השלום בנהר הירדן ב- 8 בינואר 2010, ומלווה בפרשנות של אליזבת יערי, מתאמת "פרויקט שיקום נהר הירדן" של "ידידי כדור הארץ המזה''ת".

- פארק השלום של נהר הירדן – כתבה זו, שנערכה ע''י "מדיה ליין" מתארת את מיזם "פארק השלום" של ידידי כדור הארץ המזה''ת בנהר הירדן והיתרונות שיופקו ע''י שני הצדדים מפרויקט אקולוגי זה.

- גדעון ברומברג: השגת שלום באמצעות פעילות סביבתית – הסרטון הופק באמצעות פסטיבל בינלאומי לאמנות ולרעיונות ובשיתוף פעולה עם תכנית "עמיתי העולם של ייל". ברוח האווירה המחברת בין אמנות ורעיונות, סדרת הרעיונות מנסה לגשר בין פערים תרבותיים בין ישראלים, ירדנים, ופלשתינים. סרטון זה מציג את מר גדעון ברומברג, מנכ''ל אקופיס/"ידידי כדור הארץ המזה''ת", שמעון אניספלד ואלן פלאטוס, בדיון בנוגע לעבודתם לשיקום נהר הירדן, בהקמת "פארק השלום" בנהר הירדן, ובנוגע לאמונתם כי פעילות סביבתית יכולה לסייע למאמצי השלום.

- נהר הירדן דורש החייאה - השבועון "טיים" מדווח על ההשלכות החברתיות והסביבתיות המשמעותיות של זיהום נהר הירדן וההחמרה במצבהשל בקעת נהר הירדן. לאחר הפקת הסרטון, המגזין "טיים" העניק ל"ידידי כדור הארץ המזה''ת" את פרס הגיבורים הסביבתיים לשנת 2008.

- נהר הירדן גוסס, עם המנכ"ל הפלסטיני של ידיד כדור הארץ, נאדר חטיב, מהתוכנית "הקול של אמריקה".

- נהר הירדן - סרטון מאת איתמר אילן, הכולל צילומים מאירוע "הקפיצה הגדול" של ידידי כדור הארץ המזה''ת ביולי 2005. סרטון זה מסביר באופן יסודי בעיות זיהום ואתגרים נוספים שניצבים בפני נהר הירדן הדרומי (בעברית)

- נהר הירדן - כתב ערוץ חדשות הטלוויזיה האוסטרלית, מט בראון, עורך סיור לאורך נהר הירדן עם פעיל הסביבה גדעון ברומברג...

- המרוץ להצלת הכנרת מפני אסון - חדשות ערוץ "סקאיי" - גדעון ברומברג מדבר על משבר המים ועל מצב נהר הירדן.

- הרפתקאות ריצ'רד בנגס - ירידה במורד הירדן (יום 4) גשרים מעל פני מים סוערים -
יאהו! ביקשה מידידי כדור הארץ המזה''ת להתלוות למסעם של ריצ'רד בנגס וג'ים סלייד לאורך נהר הירדן, ולהצביע על האתגרים הסביבתיים שאיתם נאלץ להתמודד הנהר וים המלח.

שומרים על מי תהום

- סיור לימודי (1) למלאגה, ספרד
במסגרת פרויקט "שומרים על מי תהום", התקיים סיור משותף עם צוותים מוניציפאליים מרשות הפלסטינית, ירדן, ישראל וספרד שנפגשו בפעם הראשונה במחוז של מאלגה, בספרד, ביוני 2012. המארחים הספרדיים הראו לנו את המחוז היפה שלהם, כמו גם מקורות זיהום פוטנציאליים למי תהום ואתרים למחזור פסולת. במהלך הנסיעה, קשרים חברתיים ומקצועיים הוקמו בין עמיתים של עיריות שכנות מצדדים שונים של גבולותינו, אשר חולקים אתגרים סביבתיים.

- סיור לימודי (2) לישראל ולרשות הפלסטינית
סיור לימודי שני נערך בישראל וברשות הפלסטינית, באוקטובר 2012. מטרת הביקור הייתה להציג את הבעיות הסביבתיות הספציפיות והרלוונטיות בכל מקום בהם ביקרנו, ולהציע הזדמנות מיוחדת לבעלי העניין מהמדינות השונות להיפגש ולדון באתגרים אלו.

- סרטונים על הקהילות שמשתתפות בפרויקט - לחץ כאן כדי להגיע לדף שכולל סרטונים על כל הקהילות שמשתתפות בפרויקט

שינוי אקלים

- מתקרבים לקופנהגן: השקפות מבט מרחבי העולם - אוניברסיטת ייל, 11 בדצמבר 2009: הפאנלו דןבנושא כנס שינוי האקלים של האו''ם, שהתקיים בקופנהגן, דנמרק בדצמבר 2009, וחתר לברית בינלאומית חדשה בנושא שינוי האקלים. מר גדעון ברומברג, מנכ''ל "ידידי כדור הארץ המזה''ת" מוסר את הערותיו בדקה ה-25:35 .

- פעילות 350.org - רכיבה על אופניים למען נהר הירדן הדרומי
באוקטובר 9, 2010 ידידי כדור הארץ המזרח התיכון ואיגוד אופניים ישראל, ארגנו אירוע אופניים ייחודי - רכיבת האופניים דרך בקעת הירדן להסב את תשומת לב הציבור להשלכות של שינויי האקלים באזור המזרח התיכון, ונהר הירדן הדרומי בפרט, כמו גם את היתרונות של תיירות אקולוגית ורכיבה על אופניים. כ -80 משתתפים, ילדים ומבוגרים, השתתפו באירוע המוצלח. הסיור היה חלק מפעילות בינלאומית של 350.org הגלובלית (www.350.org).

http://foeme.org/uploads/../uploads/projects_pic162.jpg
http://foeme.org/uploads/../uploads/projects_pic162_1.jpg