שיקום נהר הירדן
נהר הירדן מתאפיין בעושר הטבעי והתרבותי הייחודי שבו, אך הוא נתון בסכנה מפני פעולות רבות של הטיות מים וזיהום. במשך עשרות שנים היה נהר הירדן במורד הכנרת לחצר האחורית להזרמת ביוב והשלכת פסולת.

חדשות טובות לירדן !  לקח עשר שנים של עבודה קשה, אבל סוף סוף, מתרחש בפועל שינוי לטובה בנהר הירדן. רשות המים תתחיל, בפעם הראשונה, להזרים מים באופן קבוע מהכנרת לירדן הדרומי, במאמץ לשקם את הנהר מבחינה אקולוגית ... קראו עוד במבזק חדשות שלנו

רקע על הנושא:
בקעת נהר הירדן, שממוקם בשבר הסורי-אפריקאי ידועה בחשיבותה הדתית, הגיאוגרפית, והתרבותית. לנהר חשיבות רבה למיליארדי אנשים מדתות שונות ומארצות שונות, אך כיום הנהר נתון בפני סכנה.

הטיה של כ- 96% אחוז מהמים המתוקים שלו, בנוסף להזרמה של כמות גדולה של ביוב לא מטוהר, מאיימות לגרום נזק בלתי הפיך לנהר וסביבתו. ישראל, ירדן, וסוריה תופסות את מקורות הנהר במעלה הנהר לשימוש ביתי וחקלאי, והשאירו מעט מאוד מים מתוקים יקרי-ערך לנהר ולמערכת האקולוגית שלו, שבעבר שגשגה.

מבחינה היסטורית, נהר הירדן תמיד היה מקום מפגש לצמחים, בעלי חיים, וחברות אנושיות. ניתן לראות את הדוגמאות המוחשיות הטובות ביותר למסורת ההיסטורית של מפגש בנהר בנקודה הנקראת "גשר הישנה", שבה שלושה גשרים חוצים את רוחבו של הנהר; גשר רומי בן 2000 שנה, גשר עתיק מהתקופה העותומאנית, וגשר חדש יותר מתקופת המנדט הבריטי.

באתרים ארכיאולוגיים רבים משני צידי הנהר, למשל סיקיתופוליס (בית-שאן) פלה ואום קייס (בירדן), נמצאו ראיות שמצביעות על קשרים מסחריים ותרבותיים בין ערים מרכזיות בעמק. כמו גם, פיתוח מקביל במהלך תקופות היסטוריות שונות - סוגים זהים של כלי חרס, פסיפס וכלי ברזל, מצביעים על כך שלערים שונות לאורך העמק הייתה אוכלוסייה דומה.

חשיבותו של נהר הירדן לשלושת הדתות החשובות בעולם הם לעין שיעור האטרקציה התיירות החשובה ביותר לתיירים, לכך גם ערך כלכלי גבוה ביותר. נהר הירדן מוזכר במספר סיפורים בתנ''ך.בראשית י''ג, י-י''א, מתייחס ליופיו של נהר הירדן:"וישא לוט את עיניו וירא את כל ככר הירדן כי כלה משקה לפני שחת יהוה את סדום את עמורה כגן יהוה בארץ מצרים באכה צער". כמו כן, לנהר יש קשר הדוק עם חייו של ישו, שעל פי האמונה שם הוטבל לאורך גדותיו. למרות שמקום טבילתו המדויק של ישו מוטל בספק, מאות אלפי תיירים נוהרים מידי שנה לאתרים משני צידי הנהר כדי להתקרב לאתר המקורי. בנוסף, מרבית מבני לווייתו של הנביא מוחמד קבורים בסמוך לנהר, מה שהופך את הנהר לקדוש עבור המוסלמים ברחבי העולם.

כמו כן, עמק הירדן הוא מערכת אקולוגית שופעת, שהיא ליבה של האזור באופן כללי. בנוסף לצמחיה ולבעלי החיים שלאורכו, העמק הוא אחד מנקודות המפגש החשובות ביותר לציפורים נודדות, כאשר 500 מיליון ציפורים חולפות באזור בשנה בעת נדידתן בעונות המעבר, והאזור מושך צפרים (תיירים) מרחבי העולם.

לדאבוננו, בחמישים השנים האחרונות נפח הזרימה השנתית של הנהר ירד מ כ– 1.3 מיליון מ''ק לכמות של פחות מ - 80 מיליון מ''ק. עם ישראל, ירדן וסוריה, כשכל אחת מהן אוגרת כמות מים נקיים בהתאם ליכולתה, הביוב באופן אירוני לפחות "מרטיב" את הנהר כיום.

 
ידידי כדור הארץ המזה''ת השיק קמפיין כולל להגברת המודעות נגד החמרת מצבו של נהר הירדן הדרומי. מאחר ומרבית משטח הנהר מוגדר כשטח צבאי סגור החסום לגישת הציבור, מרבית מהאנשים פשוט לא יודעים שהנהר מתייבש.
 
הקלק על מצגת זו או על הסרטון לסקירה בסיסית על האתגרים הניצבים בפני שיקום הנהר.
 
(בחר באלבום תמונות תחת השם "נהר הירדן" לסקירת תמונות כללית של נהר הירדן והפרויקט)

_________________
 
 Today, the Jordan River Rehabilitation Project is supported by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) and the Osprey Foundation, but funders over the years have included the Richard & Rhoda Goldman Fund, USAID, the European Union, the Global Nature Fund and the Merz Foundation, the Skoll Foundation, the Belgium, British and Finnish Embassies and other private donors

http://foeme.org/uploads/../uploads/14545726160~^$^~Baqoura_JR 2.jpg
http://foeme.org/uploads/../uploads/14545726161~^$^~FRESH WATER in the LJR May 30 2013.jpg