מתודולוגיית GWN הופכת לגלובלית
המתודולוגיה של "מים ושכנות טובה" הופכת לגלובלית! להלן אזורי סכסוך אשר הביעו עניין ליישם מרכיבים מהתוכנית שלנו.

בוסניה-הרצגובינה
משלחת של שלושה חברי צוות של FoEME נסעה לבוסניה-הרצגובינה בשבוע האחרון של מרץ, זהו האחרון מבין ארבע ביקורים שנועדו לבדוק את ההתכנות של יישום מתודולוגית עשיית שלום דרך איכות הסביבה של FoEME, בייחוד את תוכנית "מים ושכנות טובה" באזור הבלקן רדוף הסכסוכים. המרכז לאקולוגיה ואנרגיה (The Center for Ecology and Energy (CEE), עמותה סביבתית בוסנית המורכבת מחברים מקבוצות האתיות השונות באזור, ארגנו פגישות עם מחזיקי עניין השונים; משרדי ממשל מקומיים, אנשי אקדמיה וראשי ערים סביב אגן נהר ספרקה (Spreca) בצפון בוסניה. כולם היו להוטים ללמוד הפעילות שלנו ברמת השטח ואיך מעורבות קהילתית יכולה לעורר מודעות לגבי מקורות המים המשותפים, אחריות משותפת והצורך לעבוד יחד למציאת פתרונות.
ספטמבר 2014, התחלת פרויקט פיילוט מרתק בבלקן בתמיכת קרן בוש (Bosch Foundation).

----------------------------------------------

קוסובו
משלחת של צוות FoEME מירדן, ישראל ופלסטין נסעו לביקור בן חמישה ימים בקוסובו באוגוסט 2012 כאורחי העמותה המקומית "הפורום ליוזמות אזרחיות" (Forum for Civic Initiatives (FIQ)). פגישות נערכו עם קהילות מקומיות מרקעים אתניים שונים (אלבניות,סרביות,בוסניות) שחוו עימותים על רקע מים ועניינים סביבתיים (קרא עוד בבלוג הזה). ואז, בנובמבר 2012, משלחת מקהילות שונות בקוסובו נסעו למזרח תיכון בכדי לראות, להשוות ולדון בשיטת "לימוד דרום-דרום" בהתבסס על הניסיון של FoEME עם פרויקט "מים ושכנות טובה". הם ביקרו בכמה קהילות של הפרויקט בירדן, פלסטין וישראל, ונפגשו עם נוער, תושבים, ראשי ערים ובעלי עניין אחרים המעורבים בפרויקט (קרא עוד בבלוג הזה). בנובמבר 2013, משלחת מקוסובו ובוסניה השתתפה בוועידת ראשי הערים האזורית השנתית של FoEME בכדי לראות את שיתוף הפעולה האזורי בנושאי מים.

----------------------------------------------

סרי לנקה
קרןTAG ID אירח את FoEME בפברואר 2012 כדי לראות את העבודה הנעשית על ידי Sarvodaya, הארגון הגדול בסרי לנקה, כולל ביקור במחוזות המזרחיים של סרי לנקה אשר נמצאים בסכסוך. ואז במאי 2012, התקיים ביקור חוזר באזור, גם בתמיכת הקרן הבריטית TAG, בו הקבוצה ביקרה בפרויקט "מים ושכנות טובה" בשטח בכדי ללמוד את ההיתכנות של יישום המתודולוגיה של הפרויקט בקהילות סכסוך בסרי לנקה.

----------------------------------------------

הודו, פאקיסטאן
FoEME הוזמנה להציג את מתודולוגיית "שכני מים טובים" כמודל לאגן אינדוס (Indus) ביוזמה הנקראת "יוזמת מנהיגים צעירים גלובלית" (Young Global Leaders Initiative) בנושא שיתוף פעולה של הודי-פאקיסטני שהתקיים בלאהור שבפאקיסטן ביולי 2011. שנה לאחר מכן, באוקטובר, קבוצה של "מהמנהיגים גלובליים צעירים" באה למזרח תיכון לביקור באקו-פארק Sharhabil ben Hassneh של FoEME בירדן כדי ללמוד יותר על פרויקט "שכני מים טובים".
בדצמבר 2012 ד"ר אחמד רפי אלם (Ahmad Rafay Alam) - עו"ד פקיסטני ופעיל סביבתית, סניגור בבית דין העליון וסגן נשיא של איגוד המשפטי-סביבתי הפקיסטני – נשא הרצאה, שהתקבלה היטב, על הסכם המים Indus ואפשרות לשיתוף פעולה הודי-פקיסטני בנושא המים. ההרצאה התקיימה באוניברסיטת ת"א בשיתוף עם FoEME, בית ספר פורטר ללימודי סביבה והקליניקה לחינוך משפטי של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א.
(קורא יותר בבלוג הזה)

FoEME הוא אחד מהארגונים היחידים שיישם תאוריה עשיית שלום סביבתית. הספרים הבאים עוסקים במתודולוגית עשיית שלום הסביבתית שלנו:
- Green Planet Blues: Critical Perspectives on Global Environmental Politics
- USAID's Water, Conflict, and Peacebuilding Toolkit
- US Environmental Protection Agency - Toolkit that supports best practices in integrating public participation

http://foeme.org/uploads/../uploads/14114145120~^$^~CEE.JPG
http://foeme.org/uploads/../uploads/14114145890~^$^~Sri Lanka 006.jpg