מבוא
מפרץ עקבה / אילת הוא שונית האלמוגים הצפונית ביותר בעולם, והיא מאופיינת בבתי גידול עשירים ומגוונים עם למעלה מ-1,000 מינים של דגים טרופיים, 110 מינים של אלמוגי שונית, ו-120 מינים של אלמוגים רכים.
המפרץ התברך גם במשאבים טבעיים ותרבותיים. המפגש בין הרי המדבר הגבוהים, עם המים הכחולים העמוקים של הים, והעולם התת ימי המופלא, מושך אליו אלפי תיירים מדי שנה.

שתי ערים, אילת בישראל, ועקבה בירדן, הם מרכזי הפיתוח העיקריים במפרץ עקבה / אילת. ממוקמים בראש המפרץ, לשתי הערים הללו, ביחד, אוכלוסייה בת כ 85,000 איש - שממשיכה לצמוח במהירות. לכל אחת מהערים יציאות לים, אזורי תעשייה, תיירות, ומתקנים כלכליים אחרים, כולם בקו חוף מצומצם מאוד.

מימי מפרץ לעתים מנוקדים במיכליות נפט, בכלים מסחריים ותיירותיים מכל הסוגים. תיירים נוהרים לאזור במאות אלפים, הם נמשכים אל השמש, החופים, שוניות האלמוגים והאוויר הצלול. התיירות הגוברת והפיתוח התעשייתי מספקים הזדמנויות כלכליות לתושבי האזור, אך מציבים את המערכת האקולוגית הייחודית של המפרץ בסיכון, ומגדילים את הצורך בהגנה על המשאבים ויפיו של המפרץ.

27 הק"מ של קו החוף הירדני מספק את הגישה היחידה לים לממלכת ירדן - לספינות, תחבורה, דיג, פיתוח התעשייה ותיירות חופית. בנוסף, בשנת 2001, ממשלת ירדן אישרה תכנית להפוך את עקבה לאזור כלכלי מיוחד, אשר מתכנן למשוך השקעות לעקבה ולתרום לצמיחה הכלכלית הלאומית. בתכנית המתאר של עקבה, רשות האזור הכלכלית המיוחדת (ASEZA),  שמונה ק"מ אורך מיועד לפיתוח תיירות דרומי.  תוכנית זו תכלול מסחר ומגורים על ידי ניצול החוף, שוניות אלמוגים, ותופעות טבע אחרות כדי לספק את שוק התיירות הגדל. דגש מיוחד יהיה על שירות עצמי, כפרי נופש ואתרי נופש, ואזורי קמפינג לעידוד נוסף של תיירות.

ידידי כדור הארץ מזה"ת (FoEME) בשותפות עם שלושה מארגוני החברים בה, השיק פרויקט במשך שלוש שנים כדי לקדם תיירות בת קיימא סביב מפרץ עקבה דרך עבודה עם ספקי שירותי תיירות. פעילויות כללו פעילויות חינוך סביבתיים לילדים המבקרים בים האדום, סדנאות עם מרכזי צלילה כדי לעזור להפחית את הנזק שנגרם לאלמוגים על ידי צוללנים, וסדנאות ופגישות עם נותני שירותי תיירות מקומיים, ועם ממשל מקומי במטרה לשלב טכניקות לניהול סביבתיות במדיניות ותרגול.

FoEME השתתף ב-"לנקות את העולם" על ידי פעילויות לניקוי החוף וגם מתחת למים, בשיתוף עם קהילות מקומיות וארגונים לא ממשלתיים, צוללנים, ובעלי עניין אחרים.

קמפיין "אמור לא לשקיות פלסטיק" של FoEME סייע בהעברת חוק בעקבה לאיסור מכירה ושימוש בשקיות פלסטיק בעובי של פחות מ 20 מיקרון ושלא יעלה על הטווח של 10% מעובי התיק הכולל.

תמונה מס '2 מרי לו פרוסט

http://foeme.org/uploads/../uploads/projects_pic62.jpg
http://foeme.org/uploads/../uploads/projects_pic62_1.jpg